A Duna magyarországi szakasza
- 417 km
- 1850 fkm - 1432 fkm
- hajózható
A Duna Európa második leghosszabb folyama. Németországban, a Fekete-erdőben ered, két patak, a Breg és a Brigach összefolyásával, Donaueschingennél, és innen délkeleti irányban 2850 kilométert tesz meg a Fekete-tengerig. Magyarország egész területe e folyam vízgyűjtőj, itteni főágának hossza 417 km (1850 fkm – 1432 fkm).
A Duna a világ „legnemzetközibb” folyója; tíz országon halad át, vízgyűjtő területe hét további országot érint. Több jelentős település is emelkedik a partjain, köztük négy jelenlegi főváros: Bécs, Pozsony, Budapest és Belgrád. A térség kulturális öröksége és természeti adottságai sok turistát vonzanak.
A Dunakanyar fölötti szakasz vízszintje folyamatosan csökken, ennek következtében pusztulnak a part menti élőhelyek. A legnagyobb veszély a Duna–Ipoly Nemzeti Park ártéri keményfaligeteit fenyegeti.
Önkényesen hét szakaszra bontottuk. Ebből négy a Duna főága, a többi egy-egy oldalág:
- Országhatár - Komárom Duna szakasz
- Komárom – Budapest, Lágymányos Duna szakasz
- Budapest, Lágymányos - Foktő Duna szakasz
- Foktő-Országhatár Duna szakasz
- Mosoni-Duna-ág
- Szentendrei-Duna
- Ráckevei-Duna
Mosoni-Duna-ág
- 122 km
- országhatár – Duna
- hajózható
Duna déli fattyúága. A szlovákiai Oroszvár (szlovákul Rusovce) és Dunacsúny (Čunovo) között ágazik ki a Dunából. Végigkanyarog a Szigetköz déli oldalán és 125 km után Véneknél ömlik vissza a Dunába. Magyarországi szakasza 122 km hosszú. Győrnél ömlik bele a Rábca és a Rába.